Atbildi ar vai uz zemāk redzamiem jautājumiem

1.      Vai tu kādreiz esi nolēmis pārtraukt dzeršanu uz nedēļu vai ilgāk, taču iedzēris jau pēc pāris dienām?
Vairums no mums, AA dalībniekiem, deva sev un savām ģimenēm dažādus solījumus. Mēs tos nespējām izpildīt. Tad mēs ieradāmies AA. Mums teica:“Mēģini nedzert tikai šodien.” (Ja tu šodien nedzer, tad šodien arī nevari piedzerties.)

2.      Vai tu vēlies, lai cilvēki liktu tevi mierā, netraucētu ar jautājumiem par tavu dzeršanu un beigtu pamācīt, ko tev darīt?
AA mēs nevienam neko neliekam darīt. Mēs tikai runājam par mūsu pašu dzeršanu un nepatikšanām, kurās nokļuvām, un kā mēs pārtraucām dzert. Būsim priecīgi tev palīdzēt, ja tu pats to vēlēsies.

3.      Vai jebkad esi mēģinājis nomainīt alkoholisko dzērienu no viena uz kādu citu, cerēdams, ka tas pasargās tevi no piedzeršanās?
Mēs izmēģinājām visdažādākās metodes. Mēs atšķaidījām dzērienus vai dzērām tikai alu. Vai arī nedzērām kokteiļus. Dzērām tikai nedēļas nogalēs. Darījām visu,  ko vien varējām iedomāties. Taču – ja mēs dzērām jebkuru dzērienu, kurš saturēja alkoholu, mēs parasti galu galā piedzērāmies.

4.      Vai pēdējā gada laikā ir bijusi vajadzība iedzert “acu gaišumam”? Vai tev ir vajadzējis iedzert, lai uzsāktu dienas gaitas, vai lai beigtu slikti justies?
Tā ir diezgan skaidra pazīme, ka tu neesi tikai “sociāls dzērājs”.

5.      Vai tu jūties neērti, atšķirībā no citiem cilvēkiem kuri spēj dzert un nenokļūt nepatikšanās?
Vairums no mums kādreiz ir brīnījušies, kādēļ mēs neesam līdzīgi lielākajai daļai cilvēku, kuri visā nopietnībā var gan dzert, gan arī nedzert.

6.      Vai pagājušā gada laikā tev ir bijušas problēmas, kas saistītas ar dzeršanu?
Esi godīgs pret sevi! Ārsti saka: ja tev ir problēmas ar alkoholu un tu turpini dzert, tad kļūs tikai sliktāk, stāvoklis nekad neuzlabosies. Galu galā tu iesi bojā vai tiksi uz atlikušo mūžu ievietots kādā slēgtā iestādē. Vienīgais glābiņš ir atmest dzeršanu.

7.      Vai tava dzeršana rada nepatikšanas ģimenē?
Pirms atnācām uz AA, daudzi no mums sūdzējās, ka citu cilvēku attieksme un nesaskaņas ģimenē “liek mums dzert”. Mēs nesapratām, ka mūsu dzeršana visu tikai pasliktina. Dzeršana nekad nav atrisinājusi nevienu problēmu.

8.      Vai kādreiz pasākumā tu mēģini “dzert ārpus kārtas”, jo tev nepietiek ar to, ko ielej?
Vairums no mums “mazliet” iemeta pirms došanās ceļā, ja domājām, ka ballītē būs trūcīgi ar dzeramo. Un, ja nelēja pietiekami daudz, mēs devāmies uz citu vietu, lai dabūtu vairāk.

9.      Vai tu uzskati, ka vari atmest dzeršanu kad vien vēlies, taču turpini piedzerties arī tad, kad to nevēlies?
Daudzi no mums mānīja sevi, domājot, ka dzeram tāpēc, ka to vēlamies. Kad sākām nākt uz AA, mēs atklājām – tiklīdz sākam dzert, mēs vairs nespējam apstāties

10.      Vai tu esi kavējis darbu vai skolu dzeršanas dēļ?
Daudzi no mums tikai tagad atzīst, ka bieži vien esam saukuši to par “saslimšanu”, bet patiesībā bijām paģiraini vai piedzērušies.

11.      Vai tu reizēm piedzīvo “bezfilmu”?
“Bezfilma” ir gadījums, kad mums ir bijušas dzeršanas stundas vai dienas, kuras nevaram atcerēties. Kad sākām apmeklēt AA, mēs atklājām, ka tā ir diezgan droša pārmērīgas dzeršanas pazīme.

12.      Vai tev kādreiz ir ienācis prātā, ka tava dzīve būtu labāka, ja tu nedzertu?
Daudzi no mums sāka dzert tāpēc, ka iedzerot dzīve šķita labāka, vismaz uz kādu brīdi. Pirms atnākšanas uz AA mēs jutāmies kā slazdā. Mēs dzērām, lai dzīvotu, un dzīvojām, lai dzertu. Mēs bijām slimi un nomocīti no tā, ka bijām slimi un nomocīti.

Kādas bija tavas atbildes?

Ja atbildēji “JĀ” uz četriem vai vairākiem jautājumiem, tad droši vien tev ir problēmas ar alkoholu.

Kāpēc mēs tā varam apgalvot?

Tāpēc, ka daudzi AA dalībnieki daudzu gadu garumā to ir stāstījuši. Viņi šo smago patiesību ir pārbaudījuši uz savas ādas.

Bet mēs sakām vēlreiz – tikai tu pats vari izlemt, vai AA tev der. Šajā jautājumā pamēģini domāt bez aizspriedumiem. Ja tava atbilde būs “JĀ”, būsim priecīgi pastāstīt, kā mēs atmetām dzeršanu. Tikai piezvani. Vai atnāc uz AA sapulci.

AA nesola atrisināt visas tavas dzīves problēmas. Bet mēs varam parādīt, kā iemācīties dzīvot skaidrā, dienu pa dienai. Mēs nedzeram pirmo glāzīti. Ja nav pirmās glāzītes, tad nebūs arī desmitās. Kad atbrīvojāmies no alkohola, mēs atklājām, ka dzīve kļuva daudz vieglāk vadāma.